Studzian

Panorama Studziana 22.08.1957 r. Fot. Stanisław Ćwikła.

Studzian to wieś położona niedaleko Przeworska. Pierwsza wzmianka historyczna o miejscowości pochodzi z 1394 roku, kiedy Jan Tarnowski wydał przywilej, na mocy którego klasztor Zakonu Bożogrobców otrzymał prawo pobierania po dwie kłosy mesznego żyta i owsa. Dawniej nazwa wsi miała nieco inne brzmienie, a mianowicie : Studziona1)Za Wikipedią.

Miejscowość jest gniazdem rodzinnym Ćwikłów. Do dzisiaj mieszkają tam potomkowie mojego prapradziadka Antoniego Ćwikły, choć żaden z nich nie nosi już tego nazwiska. Odwiedziłam Studzian raz, w 2015 r., byłam na tzw. Ćwikłówce, poznałam członków rodziny.

Tak Studzian w 1880 r., w czasach młodości Antoniego opisywał „Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego”2)”Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” pod redakcją F. Sulimierskiego, B. Chlebowskiego i W. Walewskiego, Warszawa 1880 r.:

Studzian, wieś, powiat łańcucki, na południowy-zachód od Przeworska (o 1 km), wzniesiony 197 m npm (o 6 m niżej niż Przeworsk), w nizinie podmokłej. Ma szkołę ludową, 146 domów (9 na obszarze Lubomirskich), 763 mieszkańców, 747 rzymsko-katolików, 2 greko-katolików, 14 izraelitów. Obszar więk. pos. wynosi 542 roli, 64 łąk i ogrodów i 7 mórg pastwisk; pos. mn. ma 622 roli, 80 łąk i 13 mórg pastwisk. [Na] glebę składa urodzajna glinka. Parafia rzymskokatolicka w Przeworsku. Graniczy na północy z Przeworskiem, na wschód z przedmieściem Kańczuckiem, na zachód z Dębowem a na południe z Mokrą Stroną.

Przypisy

Przypisy
1 Za Wikipedią
2 ”Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” pod redakcją F. Sulimierskiego, B. Chlebowskiego i W. Walewskiego, Warszawa 1880 r.
2 komentarzy
  1. Anonim mówi

    Witam a ja szukając moich przodków natknęłam się na tę miejscowość. Szukam informacji skąd się z kolei wzięło moje nazwisko a tu taka niespodzianka 🙂 .Może słyszała Pani coś o takim nazwisku?? będę wdzięczna

    Justyna Studzian

    1. Asia Grzywna mówi

      Dzień dobry,
      niestety w moich badaniach nie natrafiłam na to nazwisko, jedynie na miejscowość.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More