Patent nauczycielski Antoniego Leśniaka
Patent na nauczyciela szkół ludowych pospolitych.
Transkrypcja
78
1874
PATENT
na nauczyciela szkół ludowych pospolitych.
Pan Leśniak Antoni urodzony dnia 25go Listopada 1858 w Zebrzydowicach religii rzym. kat. ukończywszy pierwszą klasę gimn. i kurs przygotowawczy uczęszczał w latach 1876/7 do 1878/9 do c. k. Seminaryum nauczycielskiego w Krakowie, pobierał stypendyum w kwocie rocznej 80 Ztr.w.a. i otrzymał dnia 19go Czerwca 1879 świadectwo dojrzałości do szkół z językiem wykładowym polskim, ruskim i niemieckim.
Odbywszy następnie w charakterze nauczyciela młodszego praktykę przepisaną w Bieczu i Pisarzowicach w latach od 13go Wrześn 1881 zdawał w miesiącu Wrześniu 1884 przed podpisaną Komisyą egzamin nauczycielski do szkół ludowych pospolitych ze skutkiem następującym:
Przedmiot Postęp
- W pedagogice dobry
- ” praktyce szkolnej bardzo dobry
- ” języku polskim dobry
- ” języku ruskim –
- ” języku niemieckim dostateczny
- ” arytmetyce dostateczny
- ” geometryi dobry
- ” geografii dobry
- ” historyi dostateczny
- ” historyi naturalnej dostateczny
- ” fizyce dobry
- ” gospodarstwie dobry
- ” pisaniu bardzo dobry
- ” rysunkach dobry
- ” gimnastyce bardzo dobry
- ” śpiewie dobry
Na podstawie tych postępów Komisya przyznawszy panu Antoniemu Leśniakowi patent stopnia drugiego uznaje go niniejszem dobrze uzdolnionym do samodzielnego sprawowania urzędu nauczycielskiego w szkołach z językiem wykładowym polskim.
Podczas egzaminu z nauki religii osobno zdawanego kandydat uzyskał stopień drugi, przeto okazał się dobrze uzdolnionym do zastępowania nauczyciela religii swego wyznania.
Postępy w przedmiotach nadobowiązkowych:
- W metodzie udzielania nauk głuchoniemym –
- ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” ” „ ślepym –
- W grze na skrzypcach dobry
- ” ” ” ” ” ” ” organach dostateczny
Uwagi
W Krakowie, dnia 1go Października 1884
C.k. Komisya egzaminacyjna dla nauczyciel szkół ludowych pospolitych i wydziałowych
Tradycyjnie przeliczmy oceny sprzed 130 lat na współczesną skalę. Antoni w czasie egzaminu nauczycielskiego otrzymał 3 oceny bardzo dobre, 9 ocen dobrych oraz 5 ocen dostatecznych, przy czym nieco słabiej wypadała z niemieckiego, arytmetyki, biologii, historii i (uwaga!) gry na organach. Całość daje mu średnią 3,88.
Ciekawostki
Z dokumentu wynika, ze prapradziadek był muzykalny – potrafił grać na skrzypcach i organach. Skądinąd wiadomo, że w jego domu na Błażkówce stał fortepian. Interesujące jest również uprawnienie do zastępowania nauczyciela religii rzymsko-katolickiej.
Na patencie przyklejony jest znaczek opłaty skarbowej z 1883 r. w wysokości 1 florenów (1 gulden).