Apolonia z Kuczkowskich i Józef Tarczyńscy

Apolonia i Józef Tarczyńscy

Zachowała się jedna fotografia, wg tradycji rodzinnej przedstawiająca Apolonię i Józefa Tarczyńskich.

Apolonia była córką Marii i Andrzeja Kuczkowskich, a Józef był synem Apolonii z Carów i Jana Tarczyńskiego. Ich córka Stanisława urodziła się i została ochrzczona w Kaszycach (zobacz wpis o metryce jej chrztu); można więc wnioskować, że w roku 1885 tam właśnie mieszkali. Z informacji, które znalazłam na myHeritage wynika, że byli jeszcze rodzicami syna, Bronisława Tarczyńskiego. Przypuszczam, że byli również rodzicami dziewczynki z tajemniczego zdjęcia, wykonanego niewątpliwie w tym samym czasie, co przedstawiona tu fotografia pary.

Józef został w metryce chrztu Stanisławy określony jako „oeconomi”, czyli rządca; przy Apolonii nie było żadnej adnotacji. Zawsze zastanawiała mnie niechlujna podłoga i słoma walająca się pod nogami na ich zdjęciu, kompletnie nie pasująca do dostojnych póz i ozdobnej sukni kobiety; ale może po prostu zdjęcie zostało wykonane przez objazdowego fotografa w jakimś budynku gospodarczym w majątku, którzym zarządzał Józef? Oczyma wyobraźni widzę tę scenę: niespodziewanie przyjeżdża fotograf, ktoś naprędce przynosi krzesła do jasnego, murowanego pomieszczenia; rządca każe wołać żonę; wreszcie – zasiadają w naprędce skonstruowanym planie zdjęciowym, poważni, skupieni.

Apolonia i Józef Tarczyńscy - tył
Apolonia i Józef Tarczyńscy – tył

Kiedy mogło być zrobione to zdjęcie? Stanisława zmarła w 1908 r., nie sądzę, żeby zdjęcie powstało po jej śmierci – przypuszczam raczej, że zabrała je z rodzinnego domu. Oceniam, że przedstawiona na nim para ma 40 – 45 lat. Stanisława urodziła się w 1885 r., rodzice raczej nie mieli mniej, niż 20 lat w owym czasie, mogli być nawet starsi. Nie wiemy, czy Stasia była ich pierwszym dzieckiem. To dawałoby jako górną granicę powstania zdjęcia lata 1905 – 1910.

Fotografia została wykonana przez Adolfa Hirschprunga, mającego swój zakład we Lwowie, przy ul. Grodeckiej 73.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More