Wiktoria z Hajnoszów Sochacka (1886 – 1965)

Wiktoria z Hajnoszów Sochacka (1886 – 1965)

Było to chyba pierwsze bardzo stare zdjęcie, które znalazłam w starym pudle w czasie wakacji spędzanych u dziadków w Kańczudze. Jest na nim młoda Wiktoria Hajnosz, moja prababcia. Ubrana jest bardzo elegancko, na szyi ma korale, na palcu obrączkę. Może to zdjęcie ślubne? Pamiętam, jak podekscytowana podzieliłam się swoim odkryciem z babcią. Babcia wzięła ode mnie zdjęcie, ucałowała je i powiedziała „mamunia”, a w oczach stanęły jej łzy wzruszenia. A więc to jest moja prababcia!

Wg zachowanych ksiąg metrykalnych Wiktoria urodziła się 16 grudnia 1886 r. w Niżatycach, jako córka Marcina Hojnosza i Marii z Haftków. Matka jej pochodziła z rusińskiej rodziny o wyznaniu greckokatolickim, jednak Wiktoria jest wyznania rzymskokatolickiego. Nic nie wiadomo o jej dzieciństwie; miała co najmniej ośmioro rodzeństwa, które na pewno przeżyły trzy siostry: Paulina, Emilia i Stanisława oraz brat Andrzej.

Emilia Hajnosz, Maria Haftek, Wiktoria Hajnosz, Janina Orzechowska, Kazimiera Sochacka
Przed domem rodzinnym w Niżatycach ok. 1927

W roku 1914 w wieku 28 lat, a więc dość późno jak na ówczesne czasy, wychodzi za mąż za starszego o 18 lat wdowca z Kańczugi, Edwarda Sochackiego i przeprowadza się do niego. Mąż ma dwóch nastoletnich synów z pierwszego małżeństwa. Jak układają się relacje między macochą a pasierbami, nie wiemy. Nie zachowało się niestety żadne zdjęcie Edwarda.

12 grudnia 1916 r. w Kańczudze przychodzi na świat syn Jan, a 22 lutego 1919 r. w Niżatycach córka Kazimiera, moja babcia. Kazimiera dziedziczy po swojej matce charakterystyczne wystające kości policzkowe. Czy w tym małżeństwie urodziło się więcej dzieci, nie wiadomo.

Przeworsk 20.10.1923 r.
Podpis Wiktorii Sochackiej na dekrecie przyznania spadku

14 lipca 1923 r. umiera mąż Wiktorii i prababcia w wieku 37 lat, po dziewięciu latach małżeństwa, zostaje wdową z dwójką małych dzieci. Zachował się odpis działu spadku po Edwardzie, wynika z niego, że pradziadek 8 lipca sporządził testament i zadecydował w ostatniej woli o sposobie podziału spadku.

W latach 1930-1945 w Kańczudze są prowadzone spisy ludności. Wiktoria mieszka wtedy przy ul. Marszałka Piłsudskiego 206 we własnym domu, o którym mówi się, że sama go wybudowała na działce otrzymanej w spadku po mężu. Trudno ustalić, skąd miała na to środki i czy faktycznie dom został zbudowany przez nią. Jest niewykwalifikowaną robotnicą, pracuje sprzątając u ludzi, w rodzinnych opowieściach zachowała się informacja, że chodzi „do nauczycielek”.

Spis ludności w Kańczudze 1930-1945
Sochaccy, ul. Marszałka Piłsudskiego 206

W czasie II Wojny Światowej syn Jan zostaje powołany do wojska; po jej zakończeniu nie wraca już do Kańczugi, zostaje na Ziemiach Odzyskanych i tam zakłada rodzinę. Wiktoria mieszka z córką Kazimierą; gdy ta wychodzi za mąż za Karola Szymczakiewicza, aż do śmierci Wiktorii prowadzi wspólne z młodymi gospodarstwo domowe, pracuje w polu. Posiada własne pole pochodzące z zasobów jej rodziny, tzw. „na ostrowskim”, znajdujące się obok pola siostry Emilii. Pozostanie w rodzinie aż do lat 2000., kiedy to jej córka sprzeda je mężczyźnie skupującemu i scalającemu położone tam działki. Wiktoria opiekuje się wnukami, moja mama zapamiętała ją jako miłą, serdeczną babcię.

Wiktoria Hajnosz, Kazimiera Sochacka, Helena Szymczakiewicz, Zdzisław Szymczakiewicz
Z córką i wnukami ok. 1945 r.
Wiktoria z Hajnoszów Sochacka (1886 - 1965)
Przed wejściem do małego domku
Kazimiera Sochacka, Wiktoria Hajnosz, Jadwiga Szymczakiewicz, Teresa Szymczakiewicz
Z córką i wnuczkami przed małym domkiem ok. 1956 r.

Z powiększającą się rodziną Kazimiery mieszkają wspólnie w „małym domku”, jak go nazywają w rodzinie, przez kilkanaście lat.

Nie zachowało się wiele zdjęć prababci, to prawdopodobnie ostatnie z nich.

Przez ostatnie lata życia Wiktoria choruje – nie może jeść, cierpi na straszne boleści. W rodzinie mówiło się, że ma raka żołądka. Nie doczekała przeprowadzki do nowego, większego domu przy Rynku. Umiera 28 sierpnia 1965 r. w Kańczudze. Zostaje pochowana w grobie rodzinnym Sochackich, w którym spoczywają również jej teściowie Feliks i Agnieszka Sochaccy i mąż Edward oraz jego pierwsza żona Marcelina. Dzisiaj po najstarszych osobach pochowanych w tym grobie nie ma śladu na tablicy, upamiętniona jest tylko Wiktoria i Edward.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More