Nagrobek Antoniego Leśniaka i Stanisławy Leśniakówny

Na cmentarzu w Zebrzydowicach znajduje się kilka rodzinnych grobów. Jednym z nich jest wspólny grób Antoniego Leśniaka (ojca) i Stanisławy Leśniakówny (córki).

Grób Antoniego i Stanisławy Leśniak
Grób Antoniego i Stanisławy Leśniak

Grób jest dużym grobem ziemnym – oceniam go na 3-osobowy – z murowanym obramowaniem oraz stojącym u wezgłowia pomnikiem w kształcie kapliczki. Na szczycie pomnika znajduje się wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa, poniżej głowa Maryi. Środek grobu porasta rozłożysty, iglasty krzew.

Główna inskrypcja jest poświęcona mojemu prapradziadkowi, Antoniemu Leśniakowi:

D.O.M.
ś.p. Antoni Leśniak
kierownik szkoły
powsz. w Brodach
ur. dn. 25.XI.1858 r.
zasnął w Panu
dn. 27.II.1924 r.
w czterdziestym
piątym roku
pracy nauczycielskiej.

Boże, zbaw duszę Jego!
Najdroższemu
Mężowi i Ojcu
żona z dziećmi.

Grób Antoniego Leśniaka, Zebrzydowice
Grób Antoniego Leśniaka, Zebrzydowice, przed 1929 r.

Poniżej znajduje się mniejsza płyta, upamiętniająca pochowaną z ojcem Stanisławę Leśniakównę. Zmarła ona zaledwie 5 lat po śmierci ojca.

Stanisława LEŚNIAKÓWNA
nauczycielka w Brodach
ur.17·IX·1887. zm. 8·VI·1929.
Prosi o Zdrowaś Marja

Aż do lat 2000. nie wiedziałam o istnieniu tego grobu, został odnaleziony w czasie rekonesansowego spaceru po zebrzydowickim cmentarzu. Opiekuje się nim inna część rodziny, w naszej gałęzi nie było niestety tradycji jego odwiedzania, co od kilku lat zmieniliśmy i przy okazji wizyt na cmentarzu zawsze się przy tym grobie modlimy i zapalamy światełko

W grobie, wg informacji przekazanych przez ciocię Irenę, pochowana jest również jej najstarsza siostra Zofia Góral, zmarła wkrótce po narodzinach. Nie znam dokładnej daty tej śmierci, jednak musiało się to wydarzyć przez 1932 r., gdyż w tym właśnie roku urodziła się kolejna siostra, Wanda. Ciekawi mnie za to, dlaczego w tym grobie nie została pochowana żona Antoniego, Ludmiła, która zmarła w 1942 r. Spoczywa ona w innym grobowcu na tym samym cmentarzu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More