1942: Przeprowadzka do Krościenka

W 1942 roku, od 1 września, obowiązkowe są kennkarty, czyli dowody zameldowania na terenie Guberni.

Ciotki zwróciły się do Lolka, bo ja z Mietkiem i Zochą1)Brat, Mieczysław Kotlarczyk i jego żona Zofię z Opidowiczów. byliśmy lokatorami w jednym pokoju Lolkowym, ale cała kamienica należała do jego ciotek2)Chodzi o dom przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie, należący do pań Kaczorowskich, sióstr matki Karola Wojtyły.. Słyszałam, że Lolek przyszedł do Mietka i mówi, że – tak się wyraził – „Dla mnie Marysia może mieszkać, ale one, właścicielki, starsze osoby, drżą, że osoba niemeldowana mieszka.” I to spowodowało, że się znalazłam u Stefka3)Brat, Stefan Kotlarczyk..

U Stefka mieszkałam najpierw z nim. Potem oczywiście Stefek mnie nie chciał puścić, że rzekomo wyrobi mi kennkartę, ale muszę tam pomieszkać. A mnie się zdaje – bo ja zawsze żyłam bardzo dobrze ze Stefkiem – że może jemu się, był sam, przykrzyło. Nawet mi raz powiedział: „Przecież tam są wszyscy, a ja jestem sam, to już siedź jeszcze.” Potem tak się stało, że mama z Janką4)Siostra Janina z Kotlarczyków Mrozowa i małym Wieśkiem5)Siostrzeniec Wiesław Mróz przyjechali do Krościenka. Stefek napisał takie zaproszenie i wtedy pozwolili Niemcy wyjechać z Rzeszy. Oczywiście tylko mogli wywieźć ileś tam …

– To były różne państwa zupełnie, Generalna Gubernia i Rzesza.

– Mogli wywieźć ileś tam kilogramów tylko, czyli wszystkie meble… Janka miała w 1939 r. na wiosnę całe umeblowanie sprowadzane, robione w Kętach – wszystko zostało. Mogła tylko ileś kilogramów na siebie wziąć, i mama była – to co tam mogły zabrać? Dziecko potrzebowało rzeczy koło siebie, no to to brały. Tak, że nie było różowo z tym.

Transkrypcja na podstawie nagranych wspomnień Marii Ćwikłowej, zarejestrowanych dn. 26.07.2006 r. w Krakowie. Numer nagrania: 15. 

Przypisy

Przypisy
1 Brat, Mieczysław Kotlarczyk i jego żona Zofię z Opidowiczów.
2 Chodzi o dom przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie, należący do pań Kaczorowskich, sióstr matki Karola Wojtyły.
3 Brat, Stefan Kotlarczyk.
4 Siostra Janina z Kotlarczyków Mrozowa
5 Siostrzeniec Wiesław Mróz
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More