Świadectwo dojrzałości Stanisławy z Tarczyńskich Ćwikłowej
Dziś o perełce wśród posiadanych przeze mnie dokumentów – świadectwo dojrzałości wystawione przez c.k. Seminaryum nauczycielskie żeńskie w Przemyślu w r.1905.
Transkrypcja
L. 45
1905
c.k. Seminaryum nauczycielskie żeńskie w Przemyślu
Świadectwo dojrzałości.
Panna Tarczyńska Stanisława Jadwiga, urodzona dnia 20 września 1885 w Kaszycach w Galicji, religii rzyms. kat., ukończyła czwartą klasę wydziałową w Przemyślu, była uczennicą c. k. seminaryum nauczycielskiego żeńskiego w Przemyślu od roku 1901/02 do roku 1904/05 i okazała podczas egzaminu dojrzałości, odbytego dnia 3 czerwca 1905 w c. k. seminaryum nauczycielskim w Przemyślu, postępy nastęþujące:
- W nauce religii: chwalebny
- W pedagogice: chwalebny
- W specyalnej metodyce i ćwiczeniach praktycznych: chwalebny
- W języku polskim: chwalebny
- W języku ruskim: zadowalający
- W języku niemieckim: zadowalający
- W geografii: chwalebny
- W historyi i w znajomości konstytucyi państwa i kraju: chwalebny
- W arytmetyce i w nauce form geometrycznych: zadowalający
- W historyi naturalnej: chwalebny
- We fizyce: zadowalający
- W kaligrafii: zadowalający
- W rysunkach wolnoręcznych: chwalebny
- W nauce muzyki i w śpiewie: zadowalający
- W robotach ręcznych: chwalebny
- W gimnastyce: chwalebny
W przedmiotach nadobowiązkowych:
- W języku francuskim: –
- W grze na fortepianie: –
- W –
- W –
Zachowywała się pod względem obyczajów chwalebnie.
Na tej podstawie uznaje się kandydatkę dojrzałą z odznaczeniem do tymczasowego pełnienia obowiązków nauczycielki młodszej lub nauczycielki w publicznych szkołach ludowych pospolitych z językem wykładowym polskim i ruskim, nauczycielki robót ręcznych w szkołach ludowych pospolitych i wydziałowych, tudzież kierowniczki ogródka dziecięcego.
Kandydatka, uczęszczając do c. k. seminaryum nauczycielskiego, otrzymała stypendium w łącznej kwocie 100 K z funduszu krajowego i obowiązała się do sześcioletniej służby w zawodzie nauczycielskim.
W Przemyślu dnia 3 czerwca 1905.
Członek c. k. krajowej Rady szkolnej: A. M. Kawecki
Dyrektor: Ks. Józef Fałat
Egzaminatorowie: Ant. Mandybur, Ant. Kozłowski, Ks. Henryk Biega, M. Kopko, Laura Przybylska, Olga Ciepanowska, Ludwik Dietz, Wanda Dembowska, Tekla Hanulanka, Teofila Pęczar
Oceny
Stosując przelicznik z dawnej skali ocen na współczesną, Stanisława na świadectwie dojrzałości otrzymała 10 ocen bardzo dobrych („chwalebny”) i 6 ocen dobrych („zadowalający”), przy czym nieco słabiej wypadała z przedmiotów ścisłych, języków obcych oraz muzyki. Daje jej to niezlą średnią 4,63. Z zachowania otrzymała najwyższą możliwą ocenę.
Nauczyciele
Szczegóły dotyczące samego seminarium oraz jego dyrektora opisywałam szeroko we wpisie dotyczącym świadectwa ukończenia przez Stanisławę I semestru IV klasy. W roku 1936 nie żyła już większość z grona egzaminatorów: Antonina Mandybur (wychowawczyni), Antoni Kozłowski, ks. Henryk Biega, ks. Maksymilian Kopko, Laura z Alsów Przybylska, Wanda Dembowska, Tekla Hanulanka. Teofila Pęczar jest zagadkowa, nie występuje w spisie nauczycieli. 1)„Jednodniówka z okazji zjazdu uczennic i nauczycieli Państw. i Pryw. Seminarjum Naucz. Żeńsk. w Przemyślu dnia 25 czerwca 1936 r.”, str. 18-19.
Ciekawostki
W środku pieczęci,znajdującej się w dolnej części dokumentu, nadal umieszczony jest dwugłowy orzeł – herb Cesarstwa Austriackiego, ale nazwa szkoły na pieczęci jest w języku polskim.
Na świadectwie przyklejony jest znaczek opłaty skarbowej w wysokości 2 koron. Opłata była niemała i kilkukrotnie wyższa, niż za świadectwo z pierwszego semestru.