Ćwiczenia wojskowe w Koszalinie

Edward NN i Stanisław Ćwikła, 4 maja 1951 r. Koszalin

W okresie od 3 marca do 2 czerwca 1951 r., z trzydniową przerwą na Święta Wielkanocne w przedziale 23 – 30 marca 51 r. mój dziadek Stanisław Ćwikła przebywał na ćwiczeniach wojskowych w Koszalinie. Data wyjazdu z Koszalina jest podana wprost w jednym z listów, które wysłał do matki, datę przyjazdu można wyliczyć z innych informacji.

Stanislaw Ćwikła 1951.03.08 Koszalin
Stanislaw Ćwikła, 8 marca 1951 r. Koszalin

Z pobytu dziadzio wysłał kilkadziesiąt listów – większość do swojej ówczesnej narzeczonej, mojej mamy Marii Kotlarczykówny a pozostałe do swojej matki, Marii Ćwikłowej. Zdecydowana większość tych listów się zachowała. Listy do narzeczonej są bardzo osobiste i niewiele w nich szczegółów dotyczących samego pobytu w Koszalinie. Listy do matki przynoszą za to ciekawe opisy typowych dni roboczych i menu wojskowego (zobacz transkrypcję listu z 9 marca 1951 r.). Stanisław bardzo chwali jedzenie (w domu w Kalwarii chyba się nie przelewało, a tam dla pracowników sądu wojskowego gotowali dużo i chyba smacznie) oraz zaopatrzenie w sklepach. Moja prababcia wysyłała mu tylko sporo ciasta, bo tego brakowało.

Roboty (wyłącznie biurowej) nie miał dużo i generalnie się nie przemęczał. Podobało mu się to w porównaniu z pracą w kalwaryjskim GS.

Ciekawostką jest, że jeden z kolegów, Józef Sykała, pochodził ze Studziana i znał niemal całą tamtejszą rodzinę Ćwikłów. W Koszalinie był kierownikiem sekretariatu sądu w randze porucznika.

Dokumenty

Z zachowanych dokumentów wynika, że początkowo dziadzio odbywał służbę w Wojskowej Prokuraturze Rejonowej w Koszalinie. Pod zaświadczeniem z dn. 6 marca 1951 r. podpisał się major Jan Mitek.

22 marca 1951 r. zaświadczenie wydane w zwązku z rozkazem wyjazdu określa jako miejsce zatrudnienia szeregowego rezerwy Stanisława Ćwikła Wojskowy Sąd Rejonowy w Koszalinie. Musiał więc w ciągu tych dwóch tygodni zostać przeniesiony z prokuratury do sądu.

Zaświadczenie o zatrudnieniu w sądzie Koszalin 1951 r.
Zaświadczenie o pełnieniu służby w Sądzie Wojskowym, Koszalin 1951 r.

Z wydanej 18 maja 1951 r. przepustki stałej wynika, że dziadzio mógł przebywać poza terenem zakwaterowania w godzinach od 6 do 24. Z lokali rozrywkowych mógł jednak korzystać wyłącznie z kina 🙂

Na Święta Wielkanocne dziadzio wrócił do rodzinnego domu. Zachował się rozkaz wyjazdu, wydany na tę okoliczność. Do domu miał ponad 700 km, jechał przez Drawsk Pomorskie i Stargard pociągiem klasy 3. Koszt przejazdu wynosił 28.20 zł w jedną stronę i 26.10 zł w drugą stronę.

Rozkaz wyjazdu Koszalin 1951 r.
Rozkaz wyjazdu na przerwę z okazji Świąt Wielkanocnych, Koszalin 1951 r.

Zdjęcia

Z pobytu w Koszalinie zachowało się kilka zdjęć. Fotografia portretowa w czapce wojskowej i mundurze została wykonana 8 marca, pozostałe sześć zgodnie ze znanym już przez nas opisem na zdjęciach – 4 maja. Dwie z tych ostatnich tata wysłał babci a cztery mojej mamie. Lokalizację sfotografowanych obiektów na podstawie opisów w listach da się określić.

Na zdjęciu przy posągu lwa w tle jest budynek ówczesnego Sądu Wojskowego, później Urzędu Wojewódzkiego a obecnie Sądu Rejonowego przy dzisiejszej ulicy Władysława Andersa 34. Tu dziadzio odbywał służbę. Widać, że obecnie poziom ulicy się podniósł; nie ma już schodów wejściowych do budynku. 

[twenty20 img1=”1870″ img2=”1869″ offset=”0.75″ before=”1951″ after=”2019″]

W pobliskim budynku przy obecnej ulicy Zwycięstwa 113 Stanisław mieszkał z dwoma kolegami, Staszkiem i Edwardem, w pokoju na najwyższym piętrze – okno pierwsze z lewej na oświetlonej ścianie na fotce z 1951 r. (na lewo od dwóch zamurowanych).

[twenty20 img1=”1874″ img2=”1873″ offset=”0.75″ before=”1951″ after=”2019″ width=”80%”]

Kilka zdjęć pochodzi z sesji w Parku Książąt Pomorskich, na moście nad Dzierżęcinką na którym stoi dziadzio z kolegą z pokoju, Edwardem.

1951.05.04 Koszalin
Edward NN i Stanisław Ćwikła, 4 maja 1951 r. Koszalin

O poniższym zdjęciu napisał: „jest nieudane – na twarzy Stacha jest cień, a ja też wyszedłem niekorzystnie”.

1951.05.04 Koszalin
Edward NN i Stanisław Ćwikła, 4 maja 1951 r. Koszalin
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More