Z dziennika szkolnego Tadeusza Ćwikły

Mój stryj Tadeusz Ćwikła urodził się w 1908 r. w Kańczudze. Matka, Stanisława z Tarczyńskich, zmarła wkrótce po porodzie, a on sam przez kilka lat wychowywał się najpierw w dworze w Krzeczowicach, a później w Studzianie, pod okiem dziadków ze strony ojca. W tym czasie jego tato, Jakub Ćwikła, nauczyciel, pracował już w odległej o ponad 250 km Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przeglądając zachowane archiwum szkoły ludowej 5-cio klasowej męskiej w Przeworsku, natrafiłam na arkusz ocen Tadeusza z roku szkolnego 1917/1918, czyli z klasy trzeciej B. Z początkiem roku szkolnego uczyło się w niej 65 chłopców, ale ukończyło ją zaledwie 55, czyli 84% uczniów. Z tej grupy 14% nie uzyskało promocji do klasy czwartej. Ciekawa jestem, czy wszyscy mieli zajęcia równocześnie, czy może byli podzieleni na mniejsze oddziały?

Tadeusz był bardzo dobrym uczniem. W zachowaniu się oraz pilności otrzymał maksymalne oceny. Z poszczególnych przedmiotów poza pisaniem i rysunkami również miał oceny najwyższe. Opuścił w ciągu całego roku szkolnego zaledwie 12 godzin lekcyjnych. Co ciekawe, ówczesny rok szkolny nie dzielił się na dwa semestry, ale na cztery ćwierćrocza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More