Jesteśmy spokrewnieni :)

W poszukiwaniu ostatniego wspólnego przodka

Przed kilkoma laty, kiedy okazało się, że jeden z przodków mojego męża Piotrka ze strony mamy, Tadeusz Dziukiewicz, urodził się w Przeworsku, miałam przeczucie, że losy naszych rodzin zaplotły się już kiedyś w przeszłości. Dziukiewicz było popularnym nazwiskiem wśród greckokatolików w Kańczudze; z Kańczugi do Przeworska jest tylko 11 km…

Potrzebowałam dowodów. Na początek sięgnęłam do spisu mieszkańców miasta Krakowa z roku 1910 (we wcześniejszym, z 1900 r. brak jest osób o tym nazwisku). Tadeusz Dziukiewicz mieszkał wówczas na Dębnikach, na ul. Podgórskiej 10.

Na tej podstawie udało się ustalić, gdzie i kiedy urodził się Tadeusz oraz liczne z jego dzieci. Najstarszy Eustachy oraz druga w kolejności Maria (prababka Piotrka) wg danych spisu urodzili się w Przemyślu, kolejny Marian – w Jarosławiu, pozostałe dzieci: Józefa, Antoni, Szymon – w Krakowie, najmłodszy Włodzimierz znów w Przemyślu.

Rodzina Dziukiewiczów
Rodzina Dziukiewiczów, 1922 r. Od lewej stoją: Józefa Dziukiewicz, Witalis Zenft, Eustachy Dziukiewicz, Tomasz Zaborowski, Antoni Dziukiewicz (?), Włodzimierz Dziukiewicz (?), na dole Józefa zam. Zenft, Elżbieta i Barbara Dziukiewicz, Maria zam. Zaborowska, Tekla Dziukiewicz, Tadeusz Dziukiewicz, na podłodze siedzi Szymon Dziukiewicz (?). Tożsamość osób ze znakiem zapytania ustalona została jako prawdopodobna na podstawie oszacowania wieku. 

Odnalazłam metrykę chrztu Tadeusza, dokumentację zapowiedzi Tadeusza i Tekli, ich metrykę ślubu oraz metryki chrztu Eustachego i Marii. W ten sposób ustaliłam nazwiska rodziców Tadeusza i Tekli i krok po kroku odnalazłam brakujące połączenie z kańczudzkimi Dziukiewiczami! Co ciekawe, w spisie ludności w Krakowie w 1910 r. Tadeusz zadeklarował wyznanie rzymskokatolickie, chociaż sam ochrzczony był w cerkwii, w takim obrządku brał ślub i przynajmniej niektóre swoje dzieci w nim również ochrzcił.

W wyniku śledztwa okazało się, że nasze pra-pra-pra-pra-babki Anastazja i Ewa były siostrami. Urodziły się i mieszkały w Kańczudze.  Ich rodzice, Jakub i Irena Kopkowiczowie są naszymi wspólnymi przodkami (7 pokolenie wstecz; pra-pra-pra-pra-pra-dziadkowie).

Losy sióstr potoczyły się różnie. Rodzina Anastazji i jej potomkowie została w Kańczudze, z niej wywodzi się moja mama. Z kolei syn Ewy, Jan Dziukiewicz, część swojego życia spędził w Kańczudze; tam się ożenił i tam urodziło się kilkoro z jego dzieci. Między 1862 r. a 1865 r. przeniósł się do Przeworska i zamieszkał w domu nr 375. Już w Przeworsku przyszedł na świat m.in. Tadeusz, który został ochrzczony w cerkwii greckokatolickiej w Mirocinie. Jako dorosły, Tadeusz był zatrudniony przy 10. pułku piechoty w Przemyślu; prawdopodobnie tam poznał swoją przyszłą żonę, Teklę z d. Worosz, pochodzącą z Dołhomościsk (obecnie Ukraina). Pobrali się w Przemyślu, gdzie na świat przyszedł Eustachy i Maria (prababka Piotrka), później znaleźli się na chwilę w Jarosławiu, by finalnie zamieszkać w Krakowie, gdzie Tadeusz pracował jako urzędnik pocztowy. Babcię Teklusię pamięta jeszcze moja teściowa.

Oto jak w szczegółach wygląda nasze pokrewieństwo:

Krawiec Jakub Kopkowicz (1750 – 1794) i jego żona Irena z d. Kamińska (1772 – ?)

 • (są rodzicami) Anastazji Kopkowicz zam. Szymczak (1785 – 1850)
 • (są rodzicami) Ewy Kopkowicz zam. Dziukiewicz (1792-1849)
  • (która jest matką) Jana Dziukiewicza
   • (który jest ojcem) Tadeusza Dziukiewicza
    • (który jest ojcem) Marii Franciszki Dziukiewicz zam. Zaborowskiej
     • (która jest matką) Teresy Zaborowskiej zam. Sosin
      • (która jest matką) Teresy,
       • która jest mamą Piotrka.

Jesteśmy więc dalekimi kuzynami, a moja teściowa to w istocie moja daleka ciotka 🙂

1 komentarz
 1. Jan Florkowski mówi

  Hello,
  nice article and family information. I’m searching about Dziukiewicz ancestors because of my wife, Marcelina Dziukiewicz, daugther from Piotrek Dziukiewicz, son from Jerzy Dziukiewicz (Gliwice) and probably son of Antoni Dziukiewicz?
  I’d be pleased, if we can exchange some of our informations. We don’t have much of the Dziukiewicz tree, because Jerzy was the last ancestor with no further details in remind. You gave me a chance to complete this.
  looking forward reading from you.
  kind regards
  Jan Florkowski

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More