Najstarsze zdjęcie Ćwikłów

To zdjęcie jest szczególne – sięga daleko w przeszłość. Znajduje się w najstarszym kalwaryjskim albumie, na pierwszej stronie wśród innych starych zdjęć. Wg rodzinnych przekazów przedstawia moich prapradziadków, Antoniego i Agnieszkę z Krupów Ćwikła ze Studziana. Cała reszta owiana jest tajemnicą i tonie w domysłach.

Studzian, ok. 1910 r.
Studzian, ok. 1910 r.

Mały chłopczyk, którego za rękę trzyma starsza kobieta to prawdopodobnie Tadeusz Ćwikła, starszy syn Jakuba Ćwikły. Może mieć 2, góra 3 lata. Ma zeza w lewym oku – Tadeusz jako dorosły nosił okulary, ale nie zezował, czy to możliwe, że ta wada została wyleczona? Jeśli to faktycznie Tadek, to wychowuje się może wtedy już u dziadków, może jeszcze w dworze w Krzeczowicach – jest półsierotą, nie ma matki, ojciec Jakub uczy jeszcze w Kańczudze, a może dostał już nakaz przenosin do Kalwarii?

Kim jest dziewczynka, nie wiadomo. Wśród znanych nam krewnych nie ma kandydatki pasującej wiekowo – ma około 5-6 lat, musiałaby się urodzić w 1902-1903 r.

Zdjęcie jest niestety złej jakości, częściowo prześwietlone.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More