List Tadeusza Ćwikły do Stanisława Ćwikły, 12.11.1980 r.

List został napisany przez Tadeusza Ćwikłę do brata Stanisława Ćwikły i jego rodziny dn. 12.11.1980 r. Koperta zachowała się. 


Koperta

Wmy Pan

Mgr Stanisław Ćwikła

34130 Kalwaria Zebrzydowska

datownik: Wałbrzych S2 12118018


List

12/11 980

Wszyscy Kochani w Domu!

Kochany Stasiu!

składam Ci życzenia zdrowia i pomyślności – równowagi Ducha – spokoju – i powodzenia w pracy!

Kochanej Mamie załączam pozdrowienia i życzenia zdrowia i pociechy z prawnuczki!

Tylko z powodu natłoku w pociągach nie byłem w stanie przyjechać do Was na Zaduszki.

W Paryżu u Jacusia byłem 6 tygodni. Jestem zakochany w Zosi. Śliczna i mądra dziewczynka już teraz ma 4 lata 6 miesięcy. Baśka dała mi fotografię Waszej Joasi – rozkoszna, piękne dziecko!

Stasiu! przekaż Markowi moje serdeczne uściski i pozdrowienia.

W Paryżu bogactwo i obfitość wszelkich dóbr. Wspaniałe miasto, które codziennie zwiedzałem. Do południa bawiłem się z Zosią a potem o godz. 14 w Paryż! Jeździłem metrem i autobusami. Zwiedzałem ogromne, majestatyczne kościoły – byłem w Luwrze – gdzie bogactwo licznych obrazów jest niepojęte. Włóczyłem się w po bulwarach nadsekwanowskich (Sekwana to właściwie jest główna ulica miasta) – ulica i uliczkach przepełnionych kramami z żywnością, owocami i jarzynami i.t.d. Byłem w Operze, oglądałem przepych pałaców i ogromne place z pomnikami. No! a przedewszystkim „Polonica” paryskie!

Jestem zakochany w Paryżu! U Jacków było mi bardzo dobrze. Mieszkają ładnie na peryferiach Paryża w Noisiel wśród lasów i ogrodów. Te podmiejskie osiedla są prześliczne – różne style domków i will (jak 3 domy są tego samego stylu to najwyżej). Ta rozmaitość jest urzekająca. Rozmaitość ogrodów i ulic stwarza cudną mozaikę!

Jacuś pracuje w polsko-francuskiej instytucji eksportowo-importowej. Do pracy dojeżdża autobusem i metrem – łącznie 45 minut – przy ulicy Pepiniere. Biura to 20 pokoi i sal konferencyjnych. Zarabia 4600 fr (na rękę 4000 fr) a Nicol dalej jest nauczycielką w Noisiel (ma 50 metrów do szkoły) i zarabia 3800 fr. Żyją więc dostatnio i mają oryginalne 4-pokojowe mieszkanie z wszelkim komfortem!

U nas po staremu – Hala słabuje na nogi – jest bardzo otyła! Ja dalej na 1/2 etatu jeszcze pracuję.

Całuję serdecznie Was Wszystkich

Wasz Tadeusz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More