„Die sieben Raben”

Szukałam najbardziej… najkrótszą bajkę, „Die sieben Raben”, „Siedem kruków”, bo to była wśród baśni Grimma najkrótsza. No, ale trzeba to przetłumaczyć i trzeba z tego zrobić opowiadanie.

Nic prostszego, zaczynam męczyć pana Pasterza.: „Kochany, niechże mi pan pomoże”. No to wreszcie, ponieważ pan Pasterz bardzo mnie lubił – był starym kawalerem – więc ni mniej, ni więcej uprosiłam go, że mi zrobi opowiadanie z tego, po niemiecku. Podyktował i ja przepisałam.

Najgorzej, że nie bardzo wiedziałam, co w tym opowiadaniu jest. No, ale profesorka zapowiedziała, że będzie pytać opowiadania. No i co tu w ogóle robić? No nic prostszego, w moim przypadku, tylko nauczyć się na pamięć. Tak, przychodzi, że pyta: „Kto ma siedem kruków?” Więc było nas coś czterech czy pięć. No więc, każe od początku zaczynać, potem od środka każe drugiej. No a ja miałam przez niego ułożone krótkie. I teraz sobie myślę: co to będzie, jak mi każe od środka, ja nie będę wiedzieć, gdzie jest ten środek, absolutnie. Żeby, to się nadaje tylko na całość, a nie na podzielenie, a poza tym,  w którym momencie mam co mówić – to się profesorka kapnie, że ja jestem do niczego, zielona.

Ale, ja mówię, czasem to tak szczęście człowieka nie opuszczało, w niektórych momentach. I tak się stało, że wreszcie ja zostałam z tej czwórki czy piątki sama, więc ona mówi do mnie, żebym ja w całości,  pokrótce opowiedziała. No to w to mi graj! A ponieważ, tak jak mówię, miałam naprawdę wspaniałą pamięć, więc tak jej całe opowiadanie o tych siedmiu krukach przedstawiłam, że profesorka poszła do kancelarii po lekcji i nie mogła się nachwalić mnie, że najlepiej opowiadanie całe przygotowałam. A to kłamstwo, to zasługa świętej pamięci pana Pasterza.

Transkrypcja na podstawie nagranych wspomnień Marii Ćwikłowej, zarejestrowanych dn. 25.07.2006 r. w Krakowie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More